Дзеці і тэрарызм

На жаль, тэрарызм-гэта частка нашай сённяшняй рэальнасці. Нават калі мы самі і нашы блізкія жывуць у адносна бяспечных рэгіёнах. Мы не ў сілах схаваць ад сваіх дзяцей тое, што адбываецца на іншым паўшар'і (тэракт 11 верасня 2001 г.у Нью-Ёрку). Або тое, што здарылася ў нашай сталіцы (захоп закладнікаў у канцэртнай зале ў кастрычніку 2002г.).

Нам даводзіцца задумвацца – як нашы дзеці рэагуюць на тое, што адбываецца? Як правільна гаварыць з імі пра гэта?

Вядома, рэакцыі розных дзяцей адрозніваюцца па сваёй вастрыні. І ўсё ж ёсць агульныя моманты ў тым, што дзеці адчуваюць, калі ў наша жыццё ўрываюцца акты тэрарызму.

Магчыма, галоўная рэакцыя-гэта страх: і за сябе, і за сваіх блізкіх, і за тых, хто апынуўся ў непасрэднай небяспецы. Ён пагаршаецца няўпэўненасцю, недахопам інфармацыі аб падзеях, якія адбываюцца. Калі дзіця раней перажыў іншыя страты або траўміруюць падзеі, успаміны пра гэтыя падзеі могуць ўсплыць менавіта цяпер.

Характэрна і адчуванне страты стабільнасці. Гэта вельмі выбівае з каляіны. Тэрарызм парушае звыклы ход падзей, разбурае давер да людзей, пазбаўляе эмацыйнага раўнавагі і пачуцця бяспекі. Разгубленасць, адчуванне бездапаможнасці - гэтыя пачуцці могуць транслявацца ад дарослага да дзіцяці.

Гнеў-натуральная рэакцыя на тое, што адбываецца. Дзеці могуць адчуваць яго ў адносінах да тэрарыстаў, да іх суайчыннікаў. Трэба дазволіць ім выказваць гэтыя пачуцці. Але гнеў можа накіроўвацца і на тых, з кім дзеці адчуваюць сябе ў найбольшай бяспекі-на блізкіх.

Як гаварыць з дзіцем.

Прызнавайце пачуцці вашых дзяцей. Паспрабуйце выказаць гэта словамі. Напрыклад:"я бачу, ты ўзрушаны гэтым".
Часам цяжка падабраць патрэбныя словы. Тады проста Абдыміце дзіцяці і скажыце:"гэта сапраўды цяжка для цябе і для нас".
Скажыце дзіцяці: адчуваць страх за ўласную бяспеку-гэта нармальна. Паспрабуйце пераканаць яго, што прымаюцца неабходныя меры, каб забяспечыць гэтую бяспеку. Гэтым займаецца ўрад, армія, іншыя дарослыя.
Дзеці, асабліва малодшага ўзросту, могуць адчуваць непераадольны страх, які ім цяжка выказаць словамі. Калі камусьці з бацькоў трэба з'ехаць, яны могуць турбавацца і за яго і за сябе ("што будзе са мной, калі тата (мама) не вернецца?"). Абмяркуйце з дзіцем магчымыя сітуацыі: хто пра яго паклапоціцца, калі з'едзе той ці іншы блізкі чалавек? Да каго, у выпадку неабходнасці, можна звярнуцца па падтрымку?
Калі мы проста кажам дзіцяці:" не плач, усё будзе ў парадку", то тым самым не прызнаем сур'ёзнасці яго эмацыйных рэакцый. Але, дапамагаючы дзіцяці выказаць яго пачуцці, не забываем выказаць надзею, што ўсё наладзіцца.
Ці варта падрабязна абмяркоўваць тое, што адбылося з дзіцем? Гэта залежыць ад яго ўзросту. Калі вы кажаце з дашкольнікам, малодшым школьнікам, абмяжуйцеся толькі самымі неабходнымі дэталямі. Падлетку, магчыма, спатрэбіцца падрабязная інфармацыя. Не з бяздзейнага цікаўнасці, а каб ён мог адказаць на сваё ж пытанне: "Хто можа з гэтым што-небудзь зрабіць?"Імкніцеся дапамагчы падлетку ўтрымацца ад няспелых рэакцый і дзеянняў ("ва ўсім вінаватыя мусульмане", "помста тэрарыстам" і г.д.).
Дапамагайце вашым дзецям справіцца з іх страхамі.

Дапамажыце дзецям пераканацца ў іх асабістай бяспекі. Раскажыце, што прымаюцца меры засцярогі для прадухілення тэрарызму. Напрыклад, узмацняецца ахова аэрапортаў і месцаў правядзення грамадскіх мерапрыемстваў, старанна правяраюцца дакументы і багаж пасажыраў самалётаў, ёсць сучасныя тэхнічныя сродкі, якія забяспечваюць бяспеку, і г. д.
Ўмацоўвайце вашы звычайныя сямейныя рытуалы, напрыклад адыходу да сну (гаварэння казкі, чытанне; дапамогуць мяккія цацкі, любімае коўдру і г.д.). Гэта павышае ў дзіцяці пачуццё стабільнасці і бяспекі. Чым менш дзіця, тым больш часу цяпер трэба праводзіць з ім. Вылучыце пры гэтым спецыяльнае час (няхай нават невялікае), якое будзе прысвечана гульняў або зносінам толькі з ім. Паспрабуйце зрабіць зносіны як мага больш цёплым.
Звычайныя страхі дзяцей могуць узмацніцца ў гэты час (страх цемры, рэзкіх гукаў і інш.). Дзіця можа баяцца засыпаць адзін. Пасядзіце побач некалькі начэй, чакаючы, пакуль сын ці дачка заснуць. Дазваляйце трымаць уключаным нязыркі святло. Калі дзеці ў сям'і спалі ў розных пакоях, яны могуць захацець спаць разам, дазвольце ім гэта. Паступова вяртайцеся да звычайных парадкаў, пакуль дзіця не адчуе сябе зноў у бяспецы.
Паспрабуйце паказаць дзецям, што пачуццё кантролю над сітуацыяй можна набыць, аказваючы падтрымку іншым людзям, прадпрымаючы нейкія дзеянні. Напрыклад, паслаўшы неабходныя рэчы, цацкі, лісты са словамі падтрымкі тым, хто пацярпеў. Гэта можна зрабіць праз адпаведныя арганізацыі.
Калі камусьці з членаў сям'і трэба з'ехаць на час, прадугледзіце нейкія дзеянні на гэты выпадак. Збірайцеся з сем'ямі тых, чые блізкія таксама з'ехалі па нейкіх абставінах (напрыклад, у агульную камандзіроўку з вашым сваяком).
Не дазваляйце дзецям праводзіць занадта шмат часу ля тэлевізара ў чаканні навін аб тым, што здарылася тэракце. Накіруйце іх увагу на любімыя заняткі. Паспрабуйце самі менш часу надаваць навінам і больш праводзіць яго з сям'ёй.
Калі вы заўважаеце ў свайго дзіцяці занадта вострую або зацягнулася рэакцыю на сумныя падзеі, скарыстайцеся знешняй падтрымкай. Напрыклад, дапамогай дзіцячага псіхолага, У выпадку неабходнасці-і лекара. У буйных гарадах створаны спецыяльныя крызісныя службы для дзяцей і падлеткаў. Ёсць і іншыя арганізацыі, здольныя аказаць падтрымку, - грамадскія ці рэлігійныя.
Выберыце час для сябе і паспрабуйце разабрацца ў сваіх рэакцыях на тое, што адбываецца настолькі, наколькі гэта магчыма. Гэта дапаможа вам лепш зразумець свайго дзіцяці.