Условия образования

Забеспячэнне бяспекі ДДУ

У дашкольнай установе ў адпаведнасці з патрабаваннямі асноўных заканадаўчых актаў РБ, вядзецца планавая работа па стварэнні супрацьпажарнай бяспекі, прафілактыкі і папярэджанні дзіцячага дарожнага траўматызму.
На сённяшні дзень фізічная ахова дашкольнай установы ў дзённы час ажыццяўляецца дзяжурным адміністратарам; у начны час і ў святочныя дні – вартаўнікамі.
Разам з гэтым вулічнае асвятленне тэрыторыі знаходзіцца ў працоўным здавальняючым стане, што спрыяе бяспечнай арганізацыі прагулак з дзецьмі.
Дашкольная ўстанова цалкам: 100%, укамплектавана першаснымі сродкамі пажаратушэння (Парашковыя, углекислотные вогнетушыцелі – 15 шт.).
Супрацьпажарную бяспеку забяспечвае устаноўленая ў ДК сістэма АПА.

Абсталяванне ДДУ

6 групавых памяшканняў
Медыцынскі блок: медыцынскі кабінет
Музычная зала
Кабінет для арганізацыі дадатковых адукацыйных паслуг

Стан прадметна-развіццёвай асяроддзя ў групавых памяшканнях
У кожнай з 6-ці узроставых груп нашага ДДУ, створаны ўмовы для самастойнага актыўнага мэтанакіраванага дзеяння дзяцей ва ўсіх відах дзейнасці: гульнявой, рухальнай, выяўленчай, тэатралізаванай, канструктыўнай і г.д., якія размяшчаюцца і ўтрымліваюць разнастайныя матэрыялы для гульняў і заняткаў.
Матэрыялы шматслойныя, полифункциональные, забяспечваюць занятасць дзяцей з рознай ступенню асваення таго ці іншага віду дзейнасці. Дзеці ў прадметнай асяроддзі свабодна выбіраюць матэрыялы, а прадметы напіхваюць іх на новыя формы актыўнасці і стымулююць нараджэнне новых задум, без навязвання навучальных задач і рэгламентацыі дзейнасці.
Арганізацыя і размяшчэнне прадметаў развіццёвай асяроддзя ажыццёўлены педагогамі рацыянальна, лагічна, зручна для дзяцей, адказваюць іх узроставым асаблівасцям і патрэбам. Ўключаюць стацыянарную мэбля, наборы лёгкіх мабільных модуляў. Размяшчэнне мэблі, гульнявога і іншага абсталявання адказвае патрабаванням тэхнікі бяспекі, санітарна-гігіенічным нормам, фізіялогіі дзяцей, прынцыпам функцыянальнага камфорту, дазваляе дзецям свабодна перамяшчацца.
Прадметна-развіццёвай асяроддзя адказвае мастацка-эстэтычным патрабаванням. У дзіцячым садзе створаны па магчымасці ўсе ўмовы для аховы і ўмацавання здароўя дзяцей, іх паўнавартаснага развіцця.
У мэтах мастацка-эстэтычнага развіцця дзяцей у групах ДДУ арганізаваны і аформлены куткі мастацтва, у адпаведнасці з патрабаваннямі праграмы. Тут знаходзяцца рэпрадукцыі разно-жанравых карцін у рамках, куткі музычнага і изотворчества, тэатралізацыі.
Цэнтры изотворчества аснашчаны рознымі матэрыяламі (папера, пластылін, гліна, тканіна, прыродны і непрыдатны матэрыялы) і сродкамі для выяўленчай дзейнасці (пэндзлікі, нажніцы, алоўкі, фламастэры, гуаш, крэйды, Акварэль). Сабраны дэманстрацыйны матэрыял па дэкаратыўна-прыкладным мастацтве; тэхнікам прадметнага і сюжэтнага малявання, арыгамі для дзяцей розных узростаў; наборы рэпрадукцый для дашкольнікаў, якія знаёмяць з разнастайнасцю жанраў, кніжнай графікай; метадычная літаратура. Прадугледжана месца для захоўвання дзіцячых мастацка-творчых работ, функцыянуюць выставы дзіцячага малюнка і лепкі ў калідорах ДДУ.
У дзіцячым садзе вядзецца вялікая праца па развіцці дзяцей у выяўленчай дзейнасці на занятках і індывідуальна. Выкарыстоўваюцца разнастайныя прыёмы і нетрадыцыйныя тэхнікі, дзецям прадастаўляецца права выбару сюжэту і кампазіцыі, матэрыялаў і сродкаў. Забяспечваюць магчымасці самавыяўлення, развіцця пазнавальных і мастацкіх здольнасцяў, прасторавай арыентацыі, авалодання сродкамі выражэння ўласных задум, уражанняў, перажыванняў, фарміравання мастацкага густу.
У ДДУ створаны ўмовы для развіцця дзяцей у музычнай дзейнасці. Маецца музычна-спартыўная зала, абсталяваны піяніна, музычным цэнтрам, магнітафонам, тэлевізарам, дзіцячымі музычнымі інструментамі. Сабрана фанатэка, сцэнары святаў, нотны і гульнявы матэрыял для арганізацыі музычна – гульнявой дзейнасці.
У кожнай узроставай групе ДДУ знаходзіцца інвентар і абсталяванне для фізічнай актыўнасці дзяцей. У групах маюцца мячы-скакуны, рабрыстыя дошкі, ёсць мячы, скакалкі, абсталяванне для актыўных гульняў і да т. п.

Стан прадметна-развіццёвай асяроддзя на вуліцы
У нашым ДДУ кожная група мае сваю гульнявую пляцоўку, абсталяваную з улікам патрэбаў дзяцей дадзенага ўзросту, і выхаваўча - адукацыйная праца ў летні перыяд працягвае рэалізавацца менавіта на паветры. Тут размяшчаецца абсталяванне: гульнявое (домікі, пясочніцы, альтанкі), функцыянальнае (веранды), Спартовае (лесвічкі і інш.) і дэкаратыўнае.
Усе пясочніцы ў пачатку летняга сезону напаўняюцца чыстым пяском. Гульнявыя прагулачныя пляцоўкі размяшчаюць разнастайным спартовым абсталяваннем: лесвічкамі, варотамі, бярвёнамі, кольцеброса, шынамі, пянькамі, лаўкамі, маецца валейбольная сетка, баскетбольны шчыт, мішэнь для гульні ў дартц, мястэчкі.
Увасоблена ідэя стварэння спецыялізаваных пляцовак для дзяцей.
Стварэнню камфортных умоў для прагулак дзяцей спрыяла актыўная дапамога бацькоў. Шматколернасць і ухоженность тэрыторыі, насычанасць абсталяваннем дзіцячых пляцовак прыцягваюць увагу, радуюць вока і ствараюць ўспрыманне ладу дзіцячага саду ў цэлым.