Скоро в школу

ЦІ ГАТОВЫ ВАШ ДЗІЦЯ ДА ШКОЛЫ?

Апошнія» вольныя " вясна і лета дашкольнікаў прыносяць бацькам шмат трывог, звязаных з маючым адбыцца паступленнем дзяцей у падрыхтоўчы клас. Але не варта хвалявацца. Лепш пераканайцеся, што дзіця валодае дастатковай псіхалагічнай сталасцю, каб вучыцца ў школе.

Традыцыйна вылучаюць тры аспекты школьнай сталасці: інтэлектуальны, эмацыйны і сацыяльны.

Інтэлектуальная сталасць-гэта ўменне вылучаць постаць з фону, здольнасць канцэнтраваць увагу, ўсталёўваць сувязі паміж з'явамі і падзеямі, магчымасць лагічнага запамінання. А таксама развіццё тонкіх рухаў рукі і іх каардынацыя.

Эмацыйная сталасць-гэта паслабленне непасрэдных, імпульсіўных рэакцый і ўменне доўга выконваць не вельмі прывабную працу.

Сацыяльная сталасць-мае на ўвазе патрэба ў зносінах з аднагодкамі і ўменне падпарадкоўваць свае паводзіны законах дзіцячых груп, здольнасць прымаць ролю вучня, уменне слухаць і выконваць

ўказанні настаўніка.

Ці любы дзіця можа пайсці ў школу і паспяхова ў ёй вучыцца? Відавочна, што гэта не так. Таму да школьнага ўзросту дзеці прыходзяць з розным багажом вопыту. Але галоўнае не гэта, а здольнасць ўспрымаць і засвойваць новы матэрыял, г.зн. здольнасць дзіцяці да навучання.

Для таго каб Вы, дарагія бацькі, змаглі самі ў некаторай ступені ацаніць падрыхтаванасць дзіцяці, прапануем невялікі тэст (для прафесійнай ацэнкі ўсё ж такі лепш пракансультавацца ў псіхолага).

ТЭСТ ДЛЯ БАЦЬКОЎ

КОЖНЫ АДКАЗ АЦЭНЬВАЕЦЦА Ў 1 БАЛ.

1. Ці хоча Ваш дзіця ісці ў школу?

2. Ці прыцягвае вашага дзіцяці ў школе тое, што ён там шмат

даведаецца, і ў ёй будзе цікава вучыцца?

3. Ці можа ваш дзіця самастойна займацца якім-небудзь

справай, якія патрабуюць засяроджанасці на працягу 30 хвілін (напрыклад,

збіраць канструктар)?

4. Ці дакладна, што Ваш дзіця ў прысутнасці незнаёмых людзей

ніколькі не саромеецца?

5. Ці ўмее Ваш дзіця складаць аповяд па малюнку ня

менш, чым з пяці прапаноў?

6.Ці можа Ваш дзіця расказаць на памяць некалькі

вершаў?

7. Ці ўмее ён змяняць назоўнікі па чыслах?

8. Ці ўмее Ваш дзіця чытаць па складах або, што яшчэ лепш,

цэлымі прапановамі?

9Умеет ці ваша дзіця лічыць да 10 і назад?

10.Ці можа ён вырашаць простыя задачы на адніманне або

прыбытак адзінкі, двойкі, тройкі?

11.Ці дакладна, што Ваш дзіця мае цвёрдую руку?

12.Ці любіць ён маляваць і размалёўваць карцінкі?

13.Ці можа Ваш дзіця карыстацца нажніцамі і клеем (напрыклад, рабіць аплікацыі)?

14.Ці можа ён сабраць разрезную карцінку з пяці частак за адну хвіліну?

15.Ці ведае дзіця назвы дзікіх і хатніх жывёл?

16.Ці можа ён абагульняць паняцці (напрыклад, назваць адным словам «гародніна» - памідор, моркву, цыбулю)?

17.Ці любіць Ваш дзіця займацца самастойна-маляваць, збіраць мазаіку і г. д.?

18.Ці можа ён разумець і дакладна выконваць славесныя інструкцыі?

А цяпер палічыце набраныя балы.

15-18 балаў-можна лічыць, што дзіця цалкам гатовы да таго, каб ісці ў школу. Вы не дарма з ім займаліся, а школьныя цяжкасці, калі і ўзнікнуць, будуць лёгка пераадольныя.

10 - 14 балаў-вы на правільным шляху, дзіця шмат чаму навучыўся, змест пытанняў, на якія вы адказалі адмаўленнем, падкажа вам пункту прыкладання далейшых намаганняў.

9 і менш балаў – пачытайце спецыяльную літаратуру, пагаворыце з псіхолагам, паспрабуйце надаваць больш часу заняткаў з дзіцем і звярніце асаблівую ўвагу на тое, чаго ён пакуль не ўмее.