New

СТАНОВІШЧА

аб арганізацыі работы Савета па харчаванню дзяржаўнай установы дашкольнай адукацыі " Дзіцячы сад №19 г. Баранавічы»

Дадзенае Палажэнне распрацавана ў адпаведнасці з рэкамендацыямі Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 10.08.2001 г.і вызначае парадак арганізацыі работы дадзенага Савета па кантролі за арганізацыяй харчавання дзяцей і навучэнскай моладзі.

У сістэме дашкольнай і школьнага харчавання рэалізуецца прынцып шматузроўневага кантролю якасці харчавання, у тым ліку Асноўная роля ў арганізацыі і кантролі за якасцю харчавання адводзіцца Радзе па харчаванню.

Штогод (у пачатку навучальнага года) загадам загадчыка Гуда» дзіцячы сад 19 г.Баранавічы " зацвярджаецца склад Савета па харчаванню.

Савет складаецца з не менш за 5 чалавек:

- старшыня Савета-сакратар Савета.

- прадстаўнік гаркама прафсаюза.

- члены савета.

Савет па харчаванні выбіраецца на 3 гады, (выбары могуць праводзіцца па меры неабходнасці ў перыяд работы Савета).

Савет па харчаванню ажыццяўляе працу ў адпаведнасці з планам работы на год, зацверджаным загадчыкам Гуда «дзіцячы сад №19 г.Баранавічы».

Савет па харчаванню праводзіць пасяджэнне адзін раз у квартал, (калі неабходна, то і адзін раз у месяц).

На пасяджэннях Савета па харчаванню абмяркоўваецца стан арганізацыі харчавання ў дашкольнай установе, разглядаюцца вынікі вывучэння арганізацыі харчавання, выяўленыя парушэнні, меры па ліквідацыі недахопаў, аналіз выканання нормаў харчавання за папярэдні месяц.

Планавыя наведвання (праверкі) праводзяцца не менш 2-х раз у месяц, з наступным складаннем даведак.

Функцыі савета па харчаванню:

Кантроль выканання нарматыўных прававых актаў і іншых дакументаў, якія дзейнічаюць у галіне арганізацыі харчавання навучэнцаў i выхаванцаў устаноў адукацыі.
Кантроль за выкананнем прыкладнага рацыёну харчавання, разнастайнасці страў па днях тыдня.
Прыкладны рацыён харчавання распрацоўваецца тэхнолагам (спецыялістам) упраўлення па адукацыі, зацвярджаецца начальнікам упраўлення па адукацыі Баранавіцкага гік.

Кантроль за арганізацыяй рацыянальнага харчавання.
- ахоп гарачым харчаваннем;

- дыферэнцыяцыя харчавання па ўзроставых групах,

- фізіялагічная паўнавартаснасць рацыёнаў, аднолькавасць прапанаваных страў у асартыменце на любы прыём ежы;

- строгі ўлік дзяцей, якія маюць патрэбу ў дыетычным харчаванні (з абавязковым заключэннем лекара).

Кантроль працы харчблокаў.
- арганізацыя вытворчага працэсу;

- вядзенне дакументацыі;

- санітарна-гігіенічны стан харчаблока, складскіх памяшканняў;

- рэжым мыцця посуду;

- наяўнасць неабходнага інвентара, посуду, мыйных і сродкаў дэзінфекцыі;

- працоўны стан халадзільнага і тэхналагічнага абсталявання, своечасовая паверка вагавага абсталявання з наступным пламбаваннем яго і наяўнасць заключнага акта;

- захаванне асабістай гігіены работнікамі харчаблока.

Кантроль за арганізацыяй забеспячэння прадуктамі харчавання харчаблока Гуда " дзіцячы сад №19 г. Баранавічы»:
- своечасовасць падачы заявак кладаўшчыкам, поварам, медыцынскім работнікам, згодна прыкладнага рацыёну харчавання і іх выкананне ў поўным аб'ёме і асартыменце.

Кантроль за якасцю прадуктаў, умовамі іх захоўвання і тэрмінамі рэалізацыі:
- адпаведнасць якасці прадуктаў, г.зн. наяўнасць дакументаў, якія сведчаць якасць прадуктаў з указаннем даты выпрацоўкі, гатунку або катэгорыі, тэрміну рэалізацыі, харчовай каштоўнасці. У таваратранспартных накладных наяўнасць звестак пра змест у прадуктах радыенуклідаў, а ў гародніне і садавіне - пра змест нітратаў. Наяўнасць маркіровачных цэтлікаў ў кожным фасаваным пастаўляецца тавары. Захаванне ўмоў захоўвання, тэрмінаў прыдатнасці прадуктаў і таварнага суседства.

Кантроль за ўкладаннем прадуктаў пры падрыхтоўцы ежы і выхадам страў:
- ажыццяўляецца праверка закладкі сырой прадукцыі, выхад гатовага стравы або вырабы ў адпаведнасці з меню-раскладкай і тэхналагічнай карты страў;

- кантроль раздачы ежы, тэмпература стравы і час яго падачы.

Кантроль за выкананнем ключавых тэхналагічных аперацый пры падрыхтоўцы ежы: вытрымліваецца ці тэмпературны рэжым, правільнасць халоднай апрацоўкі сыравіны, працягласць цеплавой апрацоўкі, ці праходзіць сыравіну патрабаваную тэхналагічную апрацоўку і г. д.
9. Кантроль за дабраякаснасцю ежы:

- дадзены кантроль ажыццяўляецца на ўсіх стадыях яе падрыхтоўкі, заканчваецца здыманнем пробаў. Кантроль ажыццяўляецца на аснове арганалептычнага аналізу адпускаюцца на рэалізацыю страў:

- захаванне тэмпературнага рэжыму тэмпературнага рэжыму падачы гатовых страў;

- захаванне графіка прыёму ежы дзецьмі.

Акрамя кантрольных функцый Савет па харчаванню праводзіць працу па прапагандзе здаровага ладу жыцця і асноў рацыянальнага харчавання. Дапамагае вырашаць арганізацыйныя праблему па набыцці халадзільнага і тэхналагічнага абсталявання для харчаблока, у тым ліку сучаснага высокапрадукцыйнага абсталявання для нарэзкі гастраноміі, гародніны і г.д., набыцці нарматыўна-тэхналагічнай дакументацыі і метадычных рэкамендацый.

10. Вядзенне дакументацыі.

Савет па харчаванню вядзе наступную дакументацыю:

- загад на зацвярджэнне складу Савета па харчаванню;

- План работы Савета на навучальны год;

- пратаколы пасяджэнняў Савета;

- Даведкі па праверцы арганізацыі харчавання, аналізу арганізацыі харчавання дзяцей;

- метадычныя распрацоўкі, памяткі і рэкамендацыі для педагогаў і бацькоў.